event burgee

2018 Port Series

Snettisham Beach Sailing Club

Results are final as of 18:22 on June 26, 2018

Contents

2000 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
05/05/2018  
R2
07/05/2018  
R3
20/05/2018  
R4
20/05/2018  
Total Nett
1st 2000 2240 Simon Landles Jo Antliff 1109 (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 1.0 14.0 8.0
2nd 2000 2231 Paul Norris Marieta 1109 2.0 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 15.0 9.0
3rd 2000 2071 Andy Martin   1109 (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 2.0 16.0 10.0
4th 2000 2321 Finlay Barnham Imogen Ramsdale 1109 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 19.0 13.0
5th 2000 22547 Mark Foley   1109 (6.0 DNC) 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC 20.0 14.0

Fast Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
05/05/2018  
R2
07/05/2018  
R3
20/05/2018  
R4
20/05/2018  
Total Nett
1st RS 700 860 Jack Napolitano   847 (7.0 DNC) 3.0 7.0 DNC 1.0 18.0 11.0
2nd DART 18 7750 Guy Playford Molly Playford 824 1.0 5.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 20.0 13.0
3rd SPRINT 15 1267 Howard Hawkes   927 (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 22.0 15.0
4th RS 700 1027 Colin Dacey   847 (7.0 DNC) 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 22.0 15.0
5th RS 700 875 Robbie Bell   847 (7.0 DNC) 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 23.0 16.0
6th DART 18 6295 Jasper Barnham Laura Barnham 824 (7.0 DNC) 4.0 7.0 DNC 7.0 DNC 25.0 18.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
05/05/2018  
R2
07/05/2018  
Total Nett
1st LASER 208994 Paul Pearson   1098 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd RS AERO 9 2193 Ben Charnley   1019 2.0 3.0 5.0 5.0
3rd SUPERNOVA 1153 Paul Bloom   1075 1.0 7.0 DNC 8.0 8.0
4th MegaByte 76 Tim Landles   1071 4.0 4.0 8.0 8.0
5th SUPERNOVA 1020 Stuart Moore   1075 7.0 DNC 2.0 9.0 9.0
6th SUPERNOVA 185 Simon Landles   1075 5.0 7.0 DNC 12.0 12.0

R1 - 2000 Fleet - 05/05/2018

Start: R3, Finishes: Elapsed time, Course: XY, Wind dir: 270, Ave wind: 2
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 2321 Finlay Barnham Imogen Ramsdale 1109 28:58 1 0:26:07 1.0
2 2000 2231 Paul Norris Marieta 1109 31:15 1 0:28:11 2.0

R2 - 2000 Fleet - 07/05/2018

Start: R4, Finishes: Elapsed time, Course: 2Y, Wind dir: 0, Ave wind: 5
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 2231 Paul Norris Marieta 1109 31:55 2 0:28:47 1.0
2 2000 22547 Mark Foley   1109 33:12 2 0:29:56 2.0

R3 - 2000 Fleet - 20/05/2018

Start: R7, Finishes: Elapsed time, Course: 57P, Wind dir: 025, Ave wind: 5
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 2240 Simon Landles Jo Antliff 1109 64:01 2 0:57:43 1.0
2 2000 2071 Andy Martin   1109 70:13 2 1:03:19 2.0

R4 - 2000 Fleet - 20/05/2018

Start: R8, Finishes: Elapsed time, Course: 2P, Wind dir: 000, Ave wind: 5
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 2240 Simon Landles Jo Antliff 1109 23:07 1 0:20:51 1.0
2 2000 2071 Andy Martin   1109 26:02 1 0:23:28 2.0

R1 - Fast Handicap Fleet - 05/05/2018

Start: R3, Finishes: Elapsed time, Course: XY, Wind dir: 270, Ave wind: 2
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 DART 18 7750 Guy Playford Molly Playford 824 24:45 1 0:30:02 1.0

R2 - Fast Handicap Fleet - 07/05/2018

Start: R4, Finishes: Elapsed time, Course: 2Y, Wind dir: 0, Ave wind: 5
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 700 1027 Colin Dacey   847 34:19 3 0:40:31 1.0
2 RS 700 875 Robbie Bell   847 35:30 3 0:41:55 2.0
3 RS 700 860 Jack Napolitano   847 38:16 3 0:45:11 3.0
4 DART 18 6295 Jasper Barnham Laura Barnham 824 39:41 3 0:48:10 4.0
5 DART 18 7750 Guy Playford Molly Playford 824 40:23 3 0:49:01 5.0

R3 - Fast Handicap Fleet - 20/05/2018

Start: R7, Finishes: Elapsed time, Course: 57P, Wind dir: 025, Ave wind: 5
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 SPRINT 15 1267 Howard Hawkes   927 67:00 2 1:12:17 1.0

R4 - Fast Handicap Fleet - 20/05/2018

Start: R8, Finishes: Elapsed time, Course: 2P, Wind dir: 000, Ave wind: 5
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 700 860 Jack Napolitano   847 25:30 1 0:30:06 1.0

R1 - Slow Handicap Fleet - 05/05/2018

Start: R3, Finishes: Elapsed time, Course: XY, Wind dir: 270, Ave wind: 2
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 SUPERNOVA 1153 Paul Bloom   1075 26:01 1 0:24:12 1.0
2 RS AERO 9 2193 Ben Charnley   1019 25:15 1 0:24:47 2.0
3 LASER 208994 Paul Pearson   1098 27:41 1 0:25:13 3.0
4 MegaByte 76 Tim Landles   1071 28:23 1 0:26:30 4.0
5 SUPERNOVA 185 Simon Landles   1075 28:56 1 0:26:55 5.0

R2 - Slow Handicap Fleet - 07/05/2018

Start: R4, Finishes: Elapsed time, Course: 2Y, Wind dir: 0, Ave wind: 5
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 208994 Paul Pearson   1098 31:59 2 0:29:08 1.0
2 SUPERNOVA 1020 Stuart Moore   1075 31:29 2 0:29:17 2.0
3 RS AERO 9 2193 Ben Charnley   1019 29:54 2 0:29:21 3.0
4 MegaByte 76 Tim Landles   1071 32:36 2 0:30:26 4.0

R3 - Slow Handicap Fleet - 20/05/2018

Start: R7, Finishes: Elapsed time, Course: 57P, Wind dir: 025, Ave wind: 5
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R4 - Slow Handicap Fleet - 20/05/2018

Start: R8, Finishes: Elapsed time, Course: 2P, Wind dir: 000, Ave wind: 5
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com